Setkání slánských občanů s policisty na téma kyberkriminalita

KLADENSKO – I jedna chyba Vás může stát všechny úspory.

Slánští policisté ve spolupráci s oddělením tisku a prevence Kladno ve středu 1. června 2022 uspořádali pro občany města Slaného a přilehlého okolí preventivní akci se zaměřením na kyberkriminalitu. Preventivní akce probíhala v centru města, v prostoru před budovou místní Knihovny Václava Štecha v čase od 9. 30 do 14.30 hodin.

Policisté občanům poskytovali informace o kyberkriminalitě a seznamovali je s problematikou phishing a vishing, aby byli obezřetní a nestali se obětí podvodníků přes internet.

Dávejte si pozor! Chce po vás někdo jménem vaší banky, či Policie ČR přístupové údaje do internetového bankovnictví, či údaje o platební kartě?  Nebo po vás požaduje, abyste provedli platební transakci z důvodu hrozícího útoku na váš účet? NEREAGUJTE, jde o podvodníka. Ihned kontaktujte vaši banku nebo volejte na linku 158.

Pachatelé – podvodníci využívají důvěřivosti občanů a pod různými vymyšlenými příběhy se snaží vylákat od občanů jejich finance.

Vzhledem k tomu, že počty případů těchto druhů podvodů narůstají, policie všechny občany varuje a upozorňuje na několik rad:

  • neumožňujte nikomu převod finančních prostředků přes váš bankovní účet
  • i když se veškeré okolnosti tváří, že jednáte s oficiální institucí, zbystřete, banky po vás nikdy nebudou žádat provedení převodu, výběr z vašeho účtu v rámci zabezpečení, či vkládání finančních prostředků do vkladomatů na  kryptoměny
  • nikomu neposkytujte vzdálený přístup do vašeho zařízení, a to i když se jedná o osobu, kterou znáte nebo o bankovní instituci
  • pokud podvodný hovor již přijmete, neváhejte si ho zaznamenat a následně se s těmito podklady obraťte na svoji banku nebo na policii
  • dávejte si pozor při prodeji vašeho zboží, pokud vám chce někdo zaplati, stačí mu číslo vašeho bankovního účtu
  • nenechte se do ničeho tlačit, raději obchod s dotyčným zrušte, jakmile máte pochybnosti
  • pokud jste se již stali obětí podvodníků, nenechte se zastrašit a věc oznamte policistům na tísňové lince 158.

Policisté budou v těchto setkáních s občany pokračovat i v dalších městech kladenského okresu a seznamovat je s danou problematikou podvodů přes internet.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments