Slánští senioři uvítali policejní návštěvu

KLADENSKO – Zájem o preventivní policejní činnost projevily především místní ženy.

Policistky z oddělení tisku a prevence Kladno a obvodního oddělení Slaný zavítaly na besedu mezi seniory do přednáškové místnosti Knihovny Václava Štecha ve Slaném, kterou pro seniory připravily pracovnice místní knihovny.

Přednáška s preventivním zaměřením se uskutečnila v úterý 17. května 2022 od 14.00 hodin. V rámci besedy bylo přednášeno několik témat, a to například „Pozor na podvodníky a zloděje“, „Nebezpečné návštěvy, Kyberkriminalita“ a „Viditelnost v dopravě s využitím reflexních prvků“. Policistky seznámily přítomné návštěvníky s různými případy trestné činnosti v okrese Kladno, které obohatily o policejní rady s preventivní tématikou. Přítomní návštěvníci po celou dobu přednášky bedlivě sledovali daná témata a s nadšením poslouchali nejen veškerá upozornění, ale i případy trestné činnosti, které se udály v minulosti na území města Slaného, v jeho okolí nebo v kladenském okrese. Většina besedujících osob měla různé dotazy k trestné činnosti a k daným situacím z přednášky. V průběhu besedování převážně přítomné ženy reagovaly na některé případy a preventivní upozornění svými připomínkami a aktivně se zapojovaly do diskuze.

Beseda se skládala z několika částí, jako je například podvodné jednání, kapesní krádeže, krádeže v ulicích, v obchodních, restauračních a zdravotních zařízeních nebo v dopravních prostředcích. Nebylo opomenuto, ale také na informace o změnách v dopravě, jako je používání reflexních prvků, bezpečné přecházení, cyklisté a zdravotní prohlídky pro seniory a jejich řidičské oprávnění. Dále policistky předaly přítomným občanům rady, jak se zachovat v nepředvídatelných situacích, ať už se jedná o odcizení dokladů, platební karty, peněženky, vloupání do sklepa a nebo ztráta orientace a zabloudění například v lesním porostu. Seniorům bylo taktéž připomenuto, jak bezpečně vybírat u bankomatů a jak reagovat při ztrátě, či odcizení platební karty. Jedním z důležitých bodů besedy bylo upozornění na téma kyberkriminality, aby se vyvarovali veškerých podezřelých nabídek nejen nákupů (například zvířat i ze zahraničí) a výhodných finančních úvěrů, ale především všech možných případů pomoci někomu, či seznámení s osobami. Nikdy nikomu nesdělovat číslo svého účtu nebo platební karty a nikam neposílat do neznáma finanční obnosy.

Hlavním cílem této preventivní akce bylo předáním těchto informací především upozornit občany na různá úskalí a situace trestné činnosti, s kterou by se mohli někdy setkat, a to nejen v místě svého bydliště, ale i při nákupech nebo na dovolené v jiných městech.

Všichni přítomní projevili o setkání s preventivním zaměřením velký zájem a policejní návštěvu s poučným programem a popovídáním na vybraná témata hodnotili velmi kladně.

Policistky na závěr besedy předaly přítomným posluchačům křížovky pro seniory a letáky s preventivní tématikou včetně reflexní pásky, kterou někteří mohou využít nejen na ruku, tašky a batůžky, ale i na své hole nebo invalidní vozíky.

 

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments