Řidiči, pozor na proměnlivost počasí na silnicích

KLADENSKO –  Přizpůsobte jízdu podmínkám nepříznivého počasí a vyvarujte se kolizí v dopravě.

Policisté neustále upozorňují řidiče, aby vždy přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a neriskovali své zdraví a životy a samozřejmě ani životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu.

V těchto dnech dochází k značně proměnlivému počasí, což může způsobit i kolize v dopravě. Z těchto důvodů policie upozorňuje řidiče, aby byli obezřetní a věnovali zvýšenou pozornost při jízdě, neboť ačkoliv začíná měsíc duben, nelze vyloučit námrazu na komunikacích a kluzký povrch vozovky.

Důležitým připomenutím je, že silnice pokryté sněhem nebo ledovkou, ale rovněž i pouze po dešti, kdy je jen mokrá silnice, má i tak jiné vlastnosti než pozemní komunikace, která je suchá. Především vlivem ledu, sněhu a mokra se prodlužuje brzdná dráha vozidla.

Z těchto důvodů je vhodné zvýšit opatrnost při jízdě a předcházet tak dopravním nehodám nejen v zimních měsících: 

– nepřeceňovat své řidičské schopnosti a snížit rychlost jízdy

– dodržování většího rozestupu od vozidel jedoucích před vámi

– plynulost jízdy, to znamená vyhnout se jízdě stylem brzda – plyn, vyhnout se při jízdě také

prudkému trhání volantem, například překážky

objíždějte volným větším obloukem, snížíte tak riziko smyku

– věnujte pozornost změnám stavu vozovky, mějte na paměti, že v zimě nemusí být stav vozovky na

všech úsecích vozovky stejný.

Před jízdou si zkontrolujte námrazu na sklech oken.  Důležité je odstranit tuto námrazu ze všech oken, neboť čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř je nutné tuto námrazu také odstranit, a to před započetím jízdy. Nikdy se nespoléhejte na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy. Neopomeňte na námrazu na světlometech, která taktéž značně snižuje jejich viditelnost. Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky. Očistěte samozřejmě i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení.

Policie opět upozorňuje řidiče, aby usedali za volant odpočatí a plně se za jízdy věnovali řízení. Pouze obezřetností a dodržováním předpisů silničního provozu lze snížit počet dopravních nehod a našich pozemních komunikacích. Policie dále upozorňuje řidiče, aby v době nepříznivého počasí kdy jsou silnice kluzké, v ranních a nočních hodinách bývá snížená viditelnost vlivem mlhového oparu a dochází i k námraze na komunikaci, aby zvýšili svoji pozornost.

 

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments