Používání autosedaček a pásů pod policejním dohledem

KLADENSKO – Policisté upozornili školáky i řidiče na bezpečné chování v dopravě.

Kladenští policisté se ve dvou dnech 5. a 7. dubna 2022 zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce, která probíhá v průběhu celého týdne od 4. do 8. dubna 2022. Dopravní akce je zaměřena především na správné poutání bezpečnostními pásy ve vozidlech, a to nejen dospělých osob, ale i dětí. Zvláštní pozornost je věnována především nejmenším účastníkům silničního provozu – dětem, a to správnému používání zádržných systémů a autosedaček při přepravě.

Dopravní policisté ve spolupráci s policistkami prevence prováděli převážně kontroly posádek automobilů, které přivážely žáky ke školám. V úterý 5. dubna 2022 byla prováděna kontrolní činnost na vytipovaných místech například u 1. ZŠ Slaný – Háje, ZŠ Kačice a nebo ZŠ Velká Dobrá. Dnes 7. dubna 2022 se policejní hlídky zaměřily na řidiče a školáky v městě Kladno. Policejní hlídky se například nacházely v ulicích Vodárenská, C. Boudy, Brjnanská a Velvarská.

Rádi konstatujeme, že řidiči kontrolovaných vozidel dbají na bezpečnost svých dětí a všichni dodržovali povinnost používání zádržných systémů a autosedaček pro děti. Při používání bezpečnostních pásů řidiči a ostatních spolujezdců bylo zaznamenáno několik přestupků. Při provádění kontrolní činnosti v ranních hodinách v průběhu jedné hodiny v Kladně, v ulici C. Boudy policisté zkontrolovali 7 řidičů, z nichž 4 opomenuli před jízdou použít bezpečnostní pásy.

Policisté  v Kladně zkontrolovali celkem 245 vozidel, z nichž u 55 řidičů byly zaznamenány dopravní přestupky. Za 50 dopravních přestupků byly uděleny blokové pokuty na místě ve výši 14 800,-Kč a 5 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu. Nejčastějšími přestupky bylo nepoužití zádržných systémů u dospělých osob, a to v 21 případech. Dále policisté zjistili u 1 řidiče požití alkoholu a u 3 řidičů požití návykové látky před jízdou. Celkem 10 řidičů nedodrželo rychlost a v 8 případech byl nevyhovující technický stav vozidla.

Každým rokem již několik let probíhá v měsíci dubnu projekt prevence kriminality „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. V letošním roce byly tyto dvě preventivní aktivity spojeny.

Při dopravně bezpečnostní akci preventistky a policisté oslovili školáky a pohovořili s nimi o bezpečnosti v silničním provozu, jak se mají chovat při jízdě ve vozidle, ale i na pozemních komunikacích, jako cyklisté a chodci. Za odměnu byly dětem rozdávány kartičky desatero o dopravě a nebo notýsky s preventivní tématikou o dopravě „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.

Preventivní akce byla kladně hodnocena nejen od doprovázejících rodičů a dětí, ale i ze strany pedagogických pracovníků. Projekty se zaměřením na dopravu budou pokračovat i v následujících týdnech.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments