Policisté se při kontrolách zaměřili na nákladní vozidla

KLADENSKO – Dopravní inspektorát Kladno ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu uskutečnili dopravně bezpečnostní akci.

Na území okresu Kladno probíhají pravidelné kontroly nákladní dopravy, které provádí kladenští dopravní policisté spolu se zástupci Centra služeb pro silniční dopravu.

Ve středu 25. května 2022 dopravní policisté připravili další z těchto dopravně bezpečnostních akcí na pozemní komunikaci I. třídy č. 7 nedaleko Slaného, která probíhala od 08.00 do 14.00 hodin. Vytipovaná nákladní vozidla ke kontrole policisté naváděli služebním vozidlem za pomoci světelné signalizace ze silnice k zastavení na parkoviště poblíž čerpací stanice.

Při této dopravně bezpečnostní akci policisté zkontrolovali celkem 8 nákladních vozidel. U 2 vozidel byl zjištěn nevyhovující technický stav a byla omezena technická způsobilost na dobu 30 dnů. Při provádění kontrolní činnosti v souvislosti sociálních předpisů nebyly v těchto případech u kontrolovaných řidičů shledány žádné nedostatky.  Celkem byly uděleny 2 blokové pokuty ve výši 1 000,-Kč.
Kladenští policisté budou v těchto dopravních akcích pokračovat i v následujících týdnech.

Kontroly nákladní, především kamionové dopravy, jsou v mnoha ohledech specifické. Na policisty, kteří se touto problematikou zabývají, jsou kladeny vysoké odborné nároky. Musí znát vozidla  po technické stránce a orientovat se ve všech předpisech, vyhláškách a zákonech.
Důležitou součástí a pomocí při kontrolách nákladní dopravy jsou technici Mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu.
Vedle hloubkových kontrol technického stavu nákladních vozidel se policisté zaměřují také na kontrolu dodržování sociálních předpisů. Úkolem je zjistit, zda řidiči dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují dobu řízení. Právě nedodržování sociálních předpisů a s tím spojený nedostatečný odpočinek řidičů má za následky dopravní nehody mnohdy s velkým rozsahem škod či tragickými následky.
Součástí těchto kontrol je i odhalování neoprávněné instalace zařízení ovlivňujících správnou funkci digitálního tachografu. Pokud řidič neoprávněně manipuluje s tachografem, může být vozidlo zajištěno nebo je šoférovi uložen správní trest a to zákazu činnosti.
Za porušení zákonných povinností vztahujících se k nákladní dopravě mohou řidičům, ale také dopravcům hrozit jak na místě, tak ve správním řízení tučné pokuty a v závažnějších případech musí řidiči počítat i se zákazem řízení.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments