Dechová zkouška u řidiče byla necelé tři promile

KLADENSKO – Opět další dva řidiči pod vlivem alkoholu za volantem.

Slánští policisté při výkonu služby zastavili ke kontrole dne 15. prosince 2020 kolem třetí hodiny ranní na pozemní komunikaci ve Slaném v ulici Dukelských hrdinů osobní vozidlo značky Škoda Fabia.  Policisté nejprve řidiče vyzvali k předložení všech dokladů potřebných pro řízení motorových vozidel a k provedení dechové zkoušky.  Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že řidiče, vozidla je osmadvacetiletý muž, cizí státní příslušnosti.  Dechová zkouška byla s pozitivním výsledkem a naměřená hodnota byla ve výši 2,76 promile alkoholu v dechu.

Dne 17. prosince 2020 bylo řidiči sděleno podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tento trestný čin hrozí podezřelému muži maximální trest odnětí svobody až 1 rok.

Ze stejného trestného činu je podezřelý i pětačtyřicetiletý muž z Kladna, který byl policejní hlídkou Kladno venkov kontrolován v osobním vozidle Škoda Fabia na silnici v Kladně v ulici Kalinova. Provedenou dechovou zkouškou byl u řidiče zjištěn alkohol s naměřenou hodnotou 1,28 promile alkoholu.  Policejní hlídka na místě řidiči zadržela řidičský průkaz.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

 

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments