Bezpečněji při houbaření a procházkách v lese

KLADENSKO – Po ztracených houbařích každý rok pátrají policejní hlídky.

Každým rokem v měsíci září nastává nejsilnější období houbařské sezóny. Z těchto důvodů je v lesních porostech mnohem větší pohyb návštěvníků, jejichž velkým koníčkem je houbaření. Na procházky spojené se sběrem hub přichází do lesů i senioři. S tímto však každoročně souvisí i pátrací akce po starších občanech, kteří ztratí v lese orientaci nebo utrpí nějaké zranění. V těchto případech je důležité co nejdříve najít pohřešovanou osobu, aby nedošlo k újmě na zdraví. Pátrací akce jsou poměrně složité a náročné, nejen personálně, ale i na použití techniky. Jedná se většinou o propátrávání rozsáhlých ploch a mnohdy i v nepřehledném terénu. Do těchto pátracích akcí bývá nasazován i policejní vrtulník s termovizí.

Vzhledem k zajištění bezpečnosti starších osob v terénu by měli příbuzní vždy zvážit, jaký je aktuální zdravotní stav seniora a následně by k tomu měli přizpůsobit svou péči, a to například zda by neměl být v lesním porostu doprovázen další osobou. V současné době díky technickému pokroku je možné používat lokátory osob. Starší občan za využití této techniky poté může žít relativně v bezpečí a svobodně. Jedná se o poměrně malá zařízení, která se mohou umístit například do kapsy u oblečení. Za pomoci lokátoru je pak možné určit přesné místo, kde se osoba nachází. Lokátory mohou být využity nejen u seniorů, ale i u dětí nebo obdivovatelů přírody, kteří nemají dobrou orientaci a je zde předpoklad, že by se mohli ztratit.

Při odchodu na vycházku do lesních porostů nebo do přírody policie doporučuje občanům, aby si sebou vzali nabitý mobilní telefon pro případ, kdyby došlo k nějakému zranění nebo ke ztrátě orientace v lesních porostech. Pokud se osoba ztratí a má u sebe mobilní telefon může zavolat na tísňovou linku nebo informovat příbuzné. Tísňové linky mohou samozřejmě využít i rodinní příslušníci, kteří seniora postrádají. Rozhodně je důležité zareagovat co nejrychleji a v žádném případě není vhodné vyčkávat a ozvat se až když se začne stmívat.

Jakmile dojde k bloudění, je nejlepší jít pouze jedním směrem a vybrat si nějaký bod v krajině a k tomu směřovat. Následně se určitě narazí na nějakou lesní, či polní cestu. Občané, kteří se s dezorientovanou osobou potkají, by měli ihned informovat policii a neponechávat tohoto člověka bez dohledu. Policie raději prověří několik případů planých poplachů, než aby osoba, která ztratila orientaci nebo se jí zdravotně přitížilo, byla ohrožena na životě.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments