Nákladní doprava pod policejním dohledem

KLADENSKO – Celorepubliková dopravně akce zaměřená na nákladní vozidla a autobusy.

Policisté Územního odboru Kladno se zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce, která probíhala ve čtvrtek 21. července 2022 v časovém rozmezí od 08.00 do 17.00 hodin.

Policisté se v rámci této dopravně bezpečnostní akce zaměřili především na důkladnou kontrolu zejména dodržování povinností při provozování silniční nákladní a osobní dopravy podle zákona č. 111/1994Sb., o silniční dopravě a mezinárodních předpisů a dohod dodržování tzv. sociálních předpisů (doby řízení odpočinku, bezpečnostních přestávek, manipulace s kontrolními zařízeními –tachograf a paměťovými kartami řidičů, kontroly přeprav nebezpečných věcí podle dohody ADR, kontrolu technického stavu užitkových vozidel, na správné zabezpečení a upevnění nákladu, případně na kontrolu hmotnosti a rozměrů vozidel apod. Současně se i hlídky zaměří na pátrání po osobách, věcech, odcizených vozidlech a problematiku ilegální migrace a převážení drog.

Dopravně bezpečnostní akce se uskutečnila na pozemní komunikaci I. třídy číslo 1 nedaleko města Slaného ve směru jízdy do Prahy. Dopravní policisté v průběhu akce zkontrolovali celkem 14 nákladních vozidel a byl zjištěn 1 přestupek v dopravě za nevyhovující technický stav vozidla. Pokuta byla za tento přestupek udělena blokově ve výši 700,-Kč.

Kladenští policisté budou v těchto dopravně bezpečnostních akcích pokračovat i v následujících týdnech.

nprap. Jana Šteinerová

 

 

 

 

Nedávejte šanci zlodějům

KLADENSKO – Majetek si zabezpečte i na svých soukromých pozemcích.

Kladenští policisté opět upozorňují občany, aby dbali zvýšené opatrnosti a obezřetnosti především v těchto letních měsících a neponechávali na svých zahradách volně svůj majetek. Je důležité si i na svých pozemcích zabezpečit před krádeží věci, jako jsou například jízdní kola a koloběžky, zahradní nábytek, elektronika, zahradní náčiní, grily a jiné, i když se nachází na soukromém pozemku a v prostoru za oplocením u rodinných domů. Tyto věci je třeba mít v kůlně, v garáží nebo pod přístřeškem, ale vždy pod uzamčením, neboť drzost pachatelů nezná mezí a je nevyzpytatelná. Jedině preventivním zabezpečením může každý předejít krádežím a ochránit si svůj majetek před nenechavci, kteří odcizením věcí získávají nezákonně finanční prostředky a obohacují se ve svůj prospěch.

Policie taktéž upozorňuje občany, aby si na svých pozemcích zabezpečili i svá vozidla a neponechávali v jejich interiéru žádné doklady, finanční hotovost a cennosti, a to ani klíče ve vozidle. Nedávejte šanci zlodějům a vše si zabezpečte.

Policisté v současné době prošetřují několik krádeží ze soukromých pozemků. Některé případy uvádíme.

Na pozemek k rodinného domu v ulici Emila Zahrádky v Kladně vnikl dosud neznámý pachatel a odcizil z plátěného přístřešku moped, čímž vznikla škoda 3 000,-Kč.

V obci Kyšice neznámý pachatel odcizil ze dvora opřené pánské horské jízdní kolo, které bylo opřené o dům. Škoda je ve výši 8 000,-Kč.

Z otevřené garáže v Barrandově ulici v Kladně odcizil neznámý pachatel dvě elektrokola a způsobil majiteli škodu 95 000,-Kč.

 

nprap. Jana Šteinerová

Únava za volantem je velmi nebezpečná

KLADENSKO – Řidiči, usedejte za volant vždy odpočatí.

V průběhu roku někteří řidiči tráví hodně hodin za volantem. Příchodem letních prázdnin v čase dovolených, se hodiny za volantem při cestování navyšují, neboť většina lidí vyjíždí na výlety po celé České republice.

Samotné řízení vozidla je poměrně monotónní činností. Ačkoliv to zní nepravděpodobně, tělo v jedné pozici se unaví mnohem více, než se pozdává. Dále k těmto trasám musíme taktéž připomenout zvýšené letní teploty a můžete si být jisti, že únava a ospalost se dostaví. Jízda v noci bývá velmi lákavá, neboť je předpoklad, že se vyhnete hustotě dopravního provozu a komplikacím, ale také vysokým teplotám slunečného počasí. Problém však zase vzniká v narušení pravidelného denního cyklu, na který je každá osoba zvyklá jinak. V každém případě je důležité stav únavy a ospalosti nepodceňovat. Jakmile se objeví první příznaky únavy, je lepší zastavit na nejbližším odpočívadle a protáhnout se a požít tekutiny.

Jak vyzrát nad únavou a šťastně překonat dlouhou vzdálenost za volantem?

 • při delších jízdách si každé dvě hodiny naplánujte minimálně 15 minut přestávku.
 • nedostatek odpočinku se projeví zhoršením soustředěnosti a prodloužením reakční doby.
 • pozor na dobu mezi 2. a 4. hodinou ranní i odpolední.
 • nejezte tučná jídla před jízdou a během jízdy, vyvolávají ospalost a únavu.
 • zajistěte si dostatečný přísun tekutin.
 • některé léky snižují pozornost a zvyšují únavu, vždy si  podrobně prostudujte příbalový leták.
 • únavu neodstraníte otevřením okna ani zvýšením hlasitosti rádia.
 • spolujezdec by měl pomáhat při navigaci, nikoli spát, spánek je stejně nakažlivý jako zívání.

 

nprap. Jana Šteinerová

U Hořešoviček se střetl kamion s osobním vozem

KLADENSKO – Nehoda si vyžádala jedno těžké zranění.

V sobotu 16. července, před půl pátou odpoledne, vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému ke střetu nákladní soupravy s osobním automobilem, k němuž došlo na silnici I. třídy č. 7, v katastru obce Hořešovičky.

Podle dosavadního šetření došlo k dopravní nehodě pravděpodobně tak, že 46letý řidič nákladní soupravy složené z tahače a návěsu jel od Loun na Prahu, kde u Hořešoviček nejspíš nepřizpůsobil rychlost jízdy vlastnostem komunikace při silném dešti, když uhýbal jedoucí sanitce se zapnutým výstražným a světelným znamením. Při tomto manévru najel k pravému okraji vozovky, aby umožnil sanitnímu vozu plynulý průjezd, nicméně na mokré silnici dostal smyk a přejel do protisměrného pruhu, kde se střetl s přední částí automobilu VW Passat.

Při střetu osobní automobil zůstal stát na vozovce, avšak nákladní souprava vyjela vlevo na krajnici, kde poté prorazila svodidla a sjela ze svahu do přilehlého pole. Tím došlo navíc k poškození palivových nádrží a úniku asi 400 litrů nafty.

Sedmačtyřicetiletý muž z VW byl s těžkým zraněním převezen do jedné z pražských nemocnic, šofér kamionu vyvázl bez zranění.

Okolnostmi nehody a příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

Celková škoda byla předběžně vyčíslena na více než 3,5 milionu korun.

 

por. Bc. Michaela Richterová

Budete letos cestovat na dovolenou k moři?

KLADENSKO – Praktické informace k cestování do zahraničí.

Nastal čas letních prázdnin a dovolených, který bývá spojován s častým cestováním. Uvádíme několik rad, které by se Vám mohly hodit pokud budete vyrážet na dovolenou do zahraničí. Přehled praktických informací ze států Evropy pro cestování do zahraničí je důležitý. V níže uvedených odkazech naleznete informace o pravidlech a odlišnostech v zemích Evropy, včetně rychlostních limitů, povinné výbavy a dalších povinností.

Přejeme Vám příjemnou dovolenou a bezpečný návrat z každé cesty domů.

 

Seznam států a jejich pravidla naleznete zde:

Zdroj: BESIP

Další rady a pravidla na cestách nejen do zahraničí naleznete zde:

nprap. Jana Šteinerová

Bezpečné chování o prázdninách

KLADENSKO – Letní prázdniny jsou v plném proudu, nezapomínejte na svoji bezpečnost.

V současné době již probíhá první týden dlouho očekávaných prázdnin. Děti, ale i rodiče se těšili na dovolenou spojenou s prázdninami, kdy si užívají slunných dní na chatě, v kempu, u moře nebo v přírodě. Aby tomu tak opravdu bylo, je důležité nezapomínat na několik důležitých rad, které je dobré si připomenout.

Před odjezdem na prázdniny:

 • nezveřejňujte svůj odjezd na sociálních sítích (mohli byste dát informace zlodějům a ti by věděli, že je Váš byt nebo dům prázdný)
 • uschovejte si cenné věci na bezpečné místo
 • dobře si zabezpečte Váš byt nebo dům
 • zkontrolujte, zda máte všechna okna a dveře dobře uzamčené
 • pokud budete pryč delší dobu, požádejte dobré známé nebo členy rodiny, aby Vám vybírali schránku a např. manipulovali se žaluziemi, aby se vytvořil dojem, že v bytě nebo domě někdo je

Bezpečná cesta automobilem:

Před každou jízdou se vždy připoutejte. V případě dopravní nehody si můžete zachránit život nebo zabránit těžkému zranění. Pásy si zapněte již v okamžiku, kdy se rozjíždíte.

Je nezbytně důležité, aby byl připoutaný nejen řidič vozidla, ale i ostatní spolujezdci. Pokud by došlo k nehodě a spolujezdec na zadním sedadle by nebyl připoutaný, může zranit či usmrtit osoby na předních sedadlech.

Pokud s Vámi cestují děti, je nezbytně nutné, aby vždy cestovaly v dětské autosedačce, odpovídající jejich věku a hmotnosti. Dětské autosedačky na sedadlo opatřené funkčním airbagem nikdy neumisťujte. Při nárazu by mohlo dojít ke zranění nebo usmrcení dítěte. Jestliže dítě v autosedačce posadíte na místo spolujezdce, airbag vždy před jízdou vypněte.

Jak správně zapnout bezpečnostní pás:

 • upravte si pás tak, aby jeho spodní část seděla pevně přes vaše boky
 • horní část pásu musí být upevněna přes rameno a hrudník
 • pás musí sedět pevně, ale nesmí vás omezovat při řízení

V letních měsících vyjede na silnice mnohem více řidičů a dochází k častějším dopravním nehodám, proto je velmi důležité přizpůsobit jízdu a rychlost vozidla s ohledem na aktuální dopravní situaci. Řidiči by měli dodržovat pitný režim, aby se jim za jízdy neudělalo nevolno a neohrozili tak sebe nebo ostatní účastníky silničního provozu. Při delších cestách je zapotřebí dělat pravidelné přestávky na občerstvení, odpočinek a předejít tak únavě nebo mikrospánku.

Na co si dávat pozor na prázdninách:

Koupání

 • neznalost vodní plochy se může stát osudnou i pro dospělého člověka
 • děti by neměly chodit na koupaliště bez vědomí a souhlasu rodičů
 • nikdy neskákejte do vody, kterou dobře neznáte, nemůžete vědět, jestli je na místě dostatečná hloubka nebo se na dně nenacházejí větší kameny či skály. Jediný skok by se Vám mohl stát osudným.

Cyklistika

 • před jízdou si zkontrolujte, zda je vaše kolo v dobrém technickém stavu
 • nasaďte sobě i svým dětem přilbu (přilba je povinná do 18- ti let)
 • děti ve věku do 10 let se mohou na silniční komunikaci pohybovat pouze v doprovodu osoby starší 15 let
 • před jízdou ani během ní nepožívejte alkohol ani jiné omamné látky, v případě postihu na Vás bude pohlíženo jako na řidiče motorového vozidla
 • oblečení volte ve výraznějších barvách, které jsou dobře vidět i na delší vzdálenosti, nebo se vybavte reflexními prvky

Pohyb v lese

 • menší děti by neměly chodit do volné přírody samy, hrozí zde reálné nebezpečí, že se mohou ztratit nebo se zranit (v případě ztráty je dobré, aby dítě zůstalo na jednom místě, lépe se pak dá dohledat)
 • velkým nebezpečím jsou úrazy, ke kterým dochází např. při pádu ze stromů, nebo zranění způsobená ostrými předměty, proto své děti poučte, jak se mají bezpečně chovat, aby se nezranili

 

nprap. Jana Šteinerová

Další den pod policejním dohledem

KLADENSKO – Dopravní kontroly na silnicích kladenského okresu probíhaly i o sváteční den.

Zvýšené kontrolní činnosti na pozemních komunikacích v rámci dopravně bezpečnostní akce věnovali policisté ve Středočeském kraji od 30. června do 6. července 2022 na vytipovaných úsecích.

Kladenští policisté se zapojili do této dopravně bezpečnostní akce ve všech třech dnech se zaměřením na dodržování stanovené rychlosti způsobu jízdy, dodržování pravidel silničního provozu při jízdě v jízdních pruzích, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, telefonování za jízdy, kontrolu technického stavu motorových vozidel, kontrolu předepsaných dokladů, případně kontrolu dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona č. 361/2000Sb. o provozu na pozemních komunikacích a dalších předpisů souvisejících s provozem na pozemních komunikacích. V rámci dopravní akce se policejní hlídky zaměřily i na pátrání po osobách, věcech, odcizených vozidlech, problematiku nelegální migrace.

Na území okresu Kladno policisté zkontrolovali dne 6. července 2022 celkem 136 řidičů.  V průběhu dopravní akce bylo zjištěno 13 dopravních přestupků, za které policisté udělili řidičům blokové pokuty na místě ve výši 6 600,-Kč. Nejčastějšími přestupky bylo nepoužití bezpečnostních pásů.

Hlavním úkolem dopravní akce bylo především snížit počet dopravních nehod a přestupků v silničním provozu. Všichni řidiči by si měli uvědomit, že riskantní jízdou ohrožují nejen své zdraví, ale především životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu.

Policisté budou i v následujících týdnech pokračovat v těchto dopravně bezpečnostních akcích.

 

nprap. Jana Šteinerová

Ve Stochově můžete podat oznámení prostřednictvím POL POINTU.

KRAJ/Stochov – Dalším místem ve Středočeském kraji, kde mohou občané podat oznámení virtuálně, je Stochov. Občanům to umožnilo vedení města.

Občané Stochova a okolí mají možnost moderním a efektivním způsobem komunikovat s Policií ČR, a to prostřednictvím systému POL POINT – asistované digitální služby. V místnosti zřízené v 1. patře budovy Městského úřadu Stochov mohou komunikovat s policií videokonferenčně, bez čekání, bez nutnosti podepsání protokolu, za zachování všech zákonných postupů.

POL POINT mohou občané použít podle svého uvážení, nikoliv však v tísni, kdy přednostně platí využití tísňové linky 158. Tato kontaktní místa, která umožňují občanům vytvářet soukromé prostředí, lze využít k podání oznámení v případech, kdy se např. sami stali obětí trestného činu a výslech na policejní služebně by považovali za druhotnou újmu, nebo chtějí podat oznámení o trestném činu nebo jiném, protiprávním jednání, o kterém se dozvěděli, anebo se stali svědkem události, pro kterou policejní orgán požaduje vysvětlení. Důvod pro využití kontaktního místa může být pro občana ale i ryze pragmatický, kterým je jeho pohodlí a úspora času.

A CO JE VLASTNĚ POL POINT?

POL POINT je videokonferenční systém, který umožňuje komunikaci občana s úřadem, konkrétně s Policií České republiky, aniž by vstoupil do budovy policie, přičemž může sdělit nebo získat informace, které jsou důležité pro trestní nebo jiné řízení. V rámci zmíněné infrastruktury jsou budována místa s videokonferenčními jednotkami, která jsou přímo dostupná občanům na území středočeského kraje. Současně je vytvořeno centrální místo (oddělení příjmu trestního oznámení – OPTO), které je připraveno každý den (včetně víkendů a svátků), v době od 8:00 do 22:00 přijmout jakékoliv oznámení. Videokonferenci obsluhuje policista, který je schopen komunikovat s oznamovateli na jakémkoliv terminálu.

Policista může bezodkladně provádět příjem oznámení a dokumentovat jej. Virtuální způsob komunikace umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem postoupit příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření. Občan, který oznámení podává, nemusí nic podepisovat, protože průběh celého výslechu se nahrává a nahrávka se přikládá ke spisu.

POL POINT ve Stochově

POL POINT zřízený v 1. patře budovy Městského úřadu ve Stochově je poloobslužný. Základní funkce systému pomohou občanům zajistit strážníci městské policie, kteří zde sídlí. Občana do místnosti uvedou, ověří jeho totožnost, zprovozní videokonferenční zařízení s centrálním místem na policii a následně již občan s policistou komunikuje prostřednictvím videokonference sám.

Nově zřízený Pol Point si mohl přímo v praxi jako první vyzkoušet starosta Městského úřadu Stochov, Ing. Roman Foršt, kterému jej představil a obeznámil s možnostmi jeho využití autor projektu, ředitel středočeské policie, brigádní generál Václav Kučera.

SYSTÉM POL POINT NABÍZÍ HNED TŘI ZPŮSOBY KOMUNIKACE

Prvním způsobem je budování míst, která jsou zřizována jako bezobslužné místnosti, kam může občan vstoupit a bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z operační místnosti na krajském ředitelství. Tato zabezpečená místa, s možností nepřetržitého provozu, vznikají jako samostatné místnosti při obvodních odděleních Policie ČR nebo v budovách obecní policie. V případě, že se občan dostaví k zabezpečené místnosti, je mu policistou z centrálního místa (po krátké komunikaci prostřednictvím domovního telefonu) umožněn vstup do této místnosti. qr bezobslužná místnost.pngBez elektronického odemknutí nelze do místnosti vstoupit. Po vstupu občana do místnosti se policista z operační místnosti připojí na monitor v místnosti a s občanem komunikuje videokonferenčně. Občan nemusí nic ovládat a před zahájením úkonu je poučen a upozorněn na pořizování nahrávky. Za oznamovatelem, který je vpuštěn do takové místnosti nemůže nikdo další vstoupit, pokud není vstup na dálku policistou umožněn. Naopak občan může z takové místnosti kdykoliv volně odejít. Výhodou těchto místností je nejen jejich technické vybavení, ale i vytvoření „bezpečné zóny“ pro oznamovatele.

Druhým způsobem je budování míst, která jsou zřizována jako místa s částečnou obsluhou. Tato místa jsou zřizována při obecních, městských úřadech, či městských policiích (jako nyní ve Stochově), kde jsou základní funkce systému zajišťoványqr mu.png pověřenými pracovníky obecního úřadu. Na těchto úřadech je vytvořena místnost, odkud může občan s policistou nerušeně komunikovat. V případě, že se občan dostaví do místnosti zřízené na obecním či městském úřadu, je postup obdobný jako u bezobslužné místnosti, jen s tím rozdílem, že pracovníkem příslušného úřadu, či strážníkem městské policie je ověřena totožnost osoby a zprovozněno videokonferenční zařízení.

Třetím způsobem je budování komunikace z místa čistě virtuálního, tedy z libovolného technického zařízení (např. osobní počítač, notebook, tablet, telefon) občana, který se prostřednictvím tzv. softwarového klienta připojí z veřejné sítě zabezpečeným způsobem do VPN sítě.

Tohoto způsobu lze využít i v případech, kdy policisté vyjíždějí na tísňové volání, po příjezdu na místo provedou potřebné úkony a v případě, že je potřeba vyslechnout oznamovatele nebo další osoby, předají instrukce o možnosti spojení prostřednictvím videokonference z osobního počítače.qr sk.png

CÍLEM JE ZLEPŠENÍ POLICEJNÍ SLUŽBY

Projekt POL POINT vychází z potřeby posílení policejní služby v ulicích měst a obcí a zvýšení dostupnosti policejní služby pro občany. Vytváří další místa ke komunikaci s policií a v místech, kde jsou zřízeny bezobslužné místnosti, nejsou policisté nepřetržitě vázáni na pobyt na služebně a mohou vykonávat jinou činnost v terénu. Projekt snižuje administrativní zátěž policistů v přímém výkonu a naopak zvyšuje jejich operativnost, flexibilitu a ve svém důsledku zrychluje reakce policie na aktuální problém občanů. Současně minimalizuje časovou zátěž oznamovatelů a obětí trestných činů. Prostřednictvím systému POL POINT může občan podat jakékoliv trestní oznámení.

Vedení města Stochov, zapojením se do tohoto projektu, umožnilo svým občanům využívat zcela nový, moderní, rychlý, efektivní a především jedinečný způsob komunikace s Policií ČR.

Do budoucna lze předpokládat obdobnou komunikaci občana s dalšími úřady nebo organizacemi, zejména z terminálů umístěných na obecních úřadech. Aktuální informace o nových kontaktních místech POL POINT lze najít na webových stránkách Policie ČR: https://www.policie.cz/polpoint, jakož i videoprůvodce všemi druhy komunikace prostřednictvím systému Pol Point: https://www.youtube.com/watch?v=GIyheuWH2BM

 

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková

Preventivní akce „Zabezpečte si své domovy“

KLADENSKO – Na nepřítomnost v obydlí není vhodné upozorňovat okolí, ani na sociálních sítích.

Oddělení tisku a prevence ve spolupráci s policisty obvodních odděleních okresu Kladno připravilo několik preventivních akcí, při kterých občany upozorňují, aby si dávali pozor na majetek a vyvarovali se před vloupáním, neboť drzost pachatelů je nevyzpytatelná a nezná mezí.

První akci uspořádali 16. června 2022 policisté obvodního oddělení ve Slaném v ulicích části V Ráji. Následně probíhala preventivní akce 23. a 28. června 2022 v obci Stochov, kde byly umístěny letáky s preventivním zaměřením na zabezpečení obydlí, a to v Info centru Městského úřadu a Místní knihovny Stochov. Dále na území města Stochov byly letáky předány občanům do schránek ve vytipovaných bytových jednotkách. V dalších dnech měsíce července 2022 budou stochovští policisté umísťovat tyto letáky i na dalších úřadech, a to na Obecním úřadě Kačice, Ledce, Lhota, Žilina, Kamenné Žehrovice a Tuchlovice. Na místní úřadovně Magistrátu města Kladno Švermov policisté poskytovali občanům informace a umístili zde v areálu leták na zabezpečení majetku proti vloupání.  Policisté obvodního oddělení Zlonice vyvěsili  leták na Úřad městyse Zlonice a další letáky byly umístěny v objektu místní cukrárny. V preventivní akci s tímto zaměřením na zabezpečení svého obydlí budou pokračovat v tomto týdnu i policisté obvodního oddělení Unhošť.

Každým rokem v letních měsících v čase dovolených opouští většina občanů svá obydlí, aby si užili zasloužený odpočinek v rekreačních oblastech. Bohužel, na toto období čekají i lidé, kterým nedotknutelnost cizího majetku nic neříká. Neváhají se do některých, takto dočasně opuštěných bytů a domů vloupat. Pachatelé vloupání do bytů a domů svoji trestnou činnost páchají, v kteroukoliv denní i noční dobu. Mnohdy je neodradí ani ta skutečnost, že obyvatelé domu nebo bytu v noci spí v jiné části obydlí a nebo se nacházejí u rodinných domků v zahradě. Této majetkové trestné činnosti se v mnoha případech dopouštějí organizované skupiny pachatelů s působností po celém území České republiky. Stává se, že majitelé někdy ani hned nepoznají, že u nich byl nezvaný host a zjistí to až po delší době. Ve většině případů je ovšem nezvaná návštěva vidět na první pohled, neboť jsou poničené dveře a okna a v místnostech zůstane po pachatelích značný až nepochopitelný nepořádek.

Jak svá obydlí nejlépe ochránit?

Před odjezdem si řádně zabezpečte své obydlí. V současné době existuje nepřeberné množství, jak svůj majetek zabezpečit. Dá se začít výměnou staré zámkové vložky za novou, bezpečnější zajištění vstupních dveří a nebo výměnou celých dveří za bezpečnostní, včetně zámkového mechanismu, zabudování mříží, různého elektronického zabezpečení a kamerových systémů. Instalací některého ze zabezpečovacích zařízení je možné snížit riziko vloupání, nebo zloděje od jeho úmyslu úplně odradit. Pachatelé vnikají do obydlí zejména přes dveře, okna a balkony.

Mezi další opatření, které může pachatele od vloupání odradit je:

 • na svou nepřítomnost zbytečně neupozorňovat a zejména na sociálních sítích nezveřejňovat kdy, kam a na jak dlouho odjíždíte
 • zbytečně nezanechávat v obydlí větší množství finanční hotovosti, šperky, nezanechávat PIN u platební karty, pokud ano, tak uložit do trezoru
 • neuváženě neupozorňovat na své majetkové poměry
 • na schránky a domovní zvonky uvádět příjmení v množném čísle
 • o svém odjezdu informovat pouze příbuzné a případně sousedy, kteří vám budou vybírat poštovní schránku

Když po návratu z dovolené zjistíte, že vám do obydlí někdo vloupal, snažte se dodržet následující doporučení:

 • pokud zjistíte, že k vloupání došlo, do bytu nebo domu nevstupujte, zavolejte Policii ČR a vyčkejte do jejich příjezdu
 • když už do objektu vstoupíte, např. uzavřít okna v nepříznivém počasí, nechť vstoupí pouze jeden člen rodiny, na nic nesahá a vrátí se zpět
 • nepořádek v bytě nebo domě v žádném případě před příjezdem policistů neuklízejte
 • nesahejte na věci, o kterých víte, že nejsou na svém místě a po vás je musel mít v ruce pouze pachatel, mohlo by dojít k znehodnocení nebo poškození daktyloskopických stop
 • na prohlídku bytu a domu a zjištění, co vám bylo odcizeno nebo poškozeno bude čas, až svou práci dokončí kriminální technik a bude ukončeno ohledání místa činu, kvalitní vyhledání a zajištění stop a jejich vyhodnocení je mnohdy jediným důkazem, že na místě byla konkrétní osoba.

 

nprap. Jana Šteinerová

Začátkem prázdnin zvýšený policejní dohled v dopravě

KLADENSKO  – Policisté dohlíželi na dodržování předpisů na pozemních komunikacích.

Každoročně ukončením školního roku a začátkem letních prázdnin je zvýšený provoz na pozemních komunikacích, na který pravidelně dohlíží dopravní policisté. I v letošním roce policisté po celé ČR připravili několik dopravně bezpečnostních akcí s preventivním zaměřením.

Policisté kladenského dopravního inspektorátu se také zapojili do celorepublikové dopravní akce, a to ve dnech 30. června a 1. července 2022.

Do dopravních akcí bylo celkem nasazeno osmatřicet policistů. Policejní hlídky prováděly kontrolní činnost na vytipovaných pevných stanovištích po celém území kladenského okresu. V Kladně se jednalo například o ulice Unhošťská, Ke Stadionu, Jateční, Doberská, Smečenská a Arménská. Ve Slaném to byly například ulice Pražská a Smečenská. Dále byly prováděny kontroly v obcích Velké Přítočno, Kačice, Smečno, Braškov, Unhošť, Brandýsek, Vinařice, Hrdlív, Knovíz, Velvary, Třebíz, Lotouš a další. Do dopravní akce byly nasazeny i pohybující se hlídky, které převážně monitorovaly provoz v úsecích dálnice D7 trasa Praha – Slaný – Louny a dále na dálnici D6 Praha – Nové Strašecí – Karlovy Vary.

Kladenští policisté při dopravně bezpečnostních akcích celkem zkontrolovali 249 řidičů a zjistili 35 přestupků v dopravě, z čehož 3 přestupky byly oznámeny správnímu orgánu a za 32 přestupků byly uděleny blokové pokuty ve výši 19 000,-Kč. Nejčastějšími dopravními přestupky bylo nedodržování rychlosti, a to v 9 případech. Bezpečnostní pásy nepoužilo 7 řidičů a u 7 vozidel byl zjištěn nevyhovující technický stav. Celkem 5 řidičů se vydalo na cestu bez dálniční známky. U 1 řidiče byl zjištěn alkohol a u 2 požití návykové látky.

Policisté budou v těchto dopravně bezpečnostních akcích nadále pokračovat i v následujících dnech. Hlavním cílem těchto dopravně bezpečnostních opatření je snížit počet dopravních nehod na našich pozemních komunikacích

 

nprap. Jana Šteinerová