Zapomněla na svého syna

Dluží jedenáct tisíc.

V minulých dnech se na slánské policisty obrátil pětačtyřicetiletý muž, aby oznámil, že jeho bývalá partnerka neplatí výživné na jejich společné dítě, Dvaačtyřicetiletá žena z Písecka od července 2019 do současné doby neplní svoji vyživovací povinnost, ačkoliv je povinna na základě rozsudku Okresního soudu v Kladně přispívat na jeho výživu částkou 500,- Kč měsíčně.

Skutek je prošetřován jako přečin zanedbání povinné výživy a ženě hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Co dělat, když povinný rodič neplatí:

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto svou povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu od partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.

Člověk se může dostat do svízelné životní situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na své předešlé závazky ke svým dětem. Tím, že na děti výživné neplatí, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce a v nemálo případech dluží statisíce.

Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali. Zde je několik rad jak v takovémto případě postupovat a jaké doklady předložit při podání trestního oznámení:

  • snažit se kontaktovat a upomínat otce/matku o zaplacení dlužné částky
  • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat)
  • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
  • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o nezletilé děti neprojevuje zájem,
  • učinit trestní oznámení na PČR
  • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku,
  • vést si chronologický přehled o platbách výživného a donést s sebou rodný list dítěte

Oznámením však starosti nekončí, protože mnohý povinný rodič se odstěhuje, nemá stálé zaměstnání, s rodinou žádný kontakt neudržuje, není znám jeho pobyt. Někdy trvá měsíce, než je vypátrán a může být k věci vyslechnut, aby bylo možno případ předat státnímu zástupci k dalšímu opatření.

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

nprap. Michaela Nováková

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments