Vánoční shon panuje i v silničním provozu

Ve městě se tvoří kolony a mnohé úseky jsou zablokované kvůli řidičům, kteří neznají pravidla silničního provozu.

V předvánočním čase vyráží na silnice mnoho řidičů, kteří běžně nepoužívají svá vozidla. Lidé vyrážejí na nákupy vozidly a silnice jsou, zejména v centru města přeplněné. Problém nastává hlavně na křižovatkách, které jsou osazeny světelnou signalizací. Šoféři sice vjedou do křižovatky na zelený signál, ale vzhledem ke kolonám v ulicích nejsou schopni plynule projet křižovatkou. Zůstávají proto stát s automobilem uprostřed křižovatky a blokují tím cestu ostatním vozidlům.

Připomínáme proto citací zákona č. 361/2000 Sb., O provozu na pozemních komunikacích, povinnosti řidiče, když projíždí křižovatkou a to zejména § 22 odst. (3).

  • 22 – Jízda křižovatkou

(1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.

(3) Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.

(4) Na příkaz dopravní značky „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.

(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments