Řidiči, dávejte si pozor na střet se zvěří

KLADENSKO – V letošním roce policisté vyjížděli již pětasedmdesáti dopravním nehodám se zvěří.

Policisté upozorňují řidiče, aby byli při projíždění pozemních komunikací poblíž lesních a polních porostů velmi obezřetní a věnovali zvýšenou pozornost střetu se zvěří. Především v ranních a nočních hodinách, kdy je zvěř dezorientována, opouští svá útočiště a více se přemisťuje, a to právě přes pozemní komunikace, kde následně dochází k dopravním nehodám.

Kladenští policisté od 1. ledna do 30. dubna letošního roku vyjížděli k 75 případům dopravních nehod, při kterých došlo ke srážce vozidel se zvěří po celém území kladenského okresu. V porovnání s rokem 2021 za stejné období je nárůst dopravních nehod v roce 2022 o 18 případů vyšší. Při dopravních nehodách dochází nejčastěji ke střetu se srnou nebo divokým prasetem, ale zaznamenali jsme i ojedinělý případ, kdy na dálnici došlo k čelnímu střetu vozidla s dravcem, který značně poškodil čelní sklo vozu.

Rady, jak postupovat, když dojde ke srážce se zvěří.

V případě, že dojde ke srážce se zvěří, tedy poškození majetku další osoby, na místo dopravní nehody je třeba přivolat policii. Policisté po oznámení vyrozumí majitele, či správce honitby, který je povinen si na místě zvěř zajistit na vlastní náklady. V případě, že zvěř po střetu z místa nehody uteče, policisté i v tomto případě vyrozumí majitele, či správce honitby, že došlo k nehodě a s největší pravděpodobností ke zranění zvířete. Policisté střet se zvěří zadokumentují a řidiči předají protokol o dopravní nehodě.

Rozhodně nesmí řidič z místa kolize zvíře odvážet, protože by jeho jednání mohlo být vyhodnoceno jako pytláctví.

Ze všech dopravních nehod, ke kterým došlo v okrese Kladno, uvádíme jednu z dubnových dopravních nehod. Dopravní nehoda se stala jen několik minut před půlnocí na dálnici D6 ve směru jízdy na Karlovy Vary. Řidič jedoucí v osobním vozidle značky VW Passat narazil do srny, která přeskočila svodidla a vběhla do jízdní dráhy. Srna z místa dopravní nehody utekla. Řidič neutrpěl žádné zranění, ale škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na částku 140 000,-Kč.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments