Rady a doporučení, jak se chovat v silničním provozu při snížené viditelnosti

Srážka chodce a vozidla

V minulých dnech řešili kladenští dopravní policisté další nehodu, jejímž účastníkem byla chodkyně. Žena přecházela v ranních hodinách silnici po přechodu pro chodce a byla sražena osobním vozidlem.

Ke kolizi došlo při zhoršených povětrnostních podmínkách, které jsou v tomto ročním období více méně pravidlem.

Rádi bychom, na základě zvýšené nehodovosti v tomto období, apelovali na řidiče, ale i chodce, aby přizpůsobili svůj pohyb v silničním provozu klimatickým podmínkám.

U řidičů to znamená, aby dodržovali rychlostní limity a korigovali rychlost jízdy podle počasí a zejména viditelnosti. Samozřejmě musí každý šofér počítat s větší brzdnou dráhou vozidla na mokré, či namrzlé vozovce.

Nejsou to ale jen řidiči, kteří jsou viníci dopravních nehod. I chodci musí myslet na své bezpečí a počítat s tím, že za snížené viditelnosti jsou hůře vidět. Pokud jsou navíc oblečeni do tmavého šatstva, splývají při snížené viditelnosti s pozadím.

Všechny dopravní prostředky musí být při jízdě po silnici povinně osvětleny. Chodci bohužel zatím takovou povinnost nemají, přestože jsou na silnicích nejzranitelnější. Proto by měli více myslet na svoji bezpečnost a pořídit si reflexní doplňky, kterými na sebe při osvětlení upozorní a zvýší tak vlastní bezpečnost v silničním provozu.

Dále znovu upozorňujeme, že na přechodu pro chodce nemá chodec absolutní ničím neomezenou přednost chodec.

Chodec má na přechodu přednost, nicméně nesmí do něj vstoupit v případech, kdy řidič přijíždějícího vozidla nestihne zastavit. Chodec musí vždy sledovat, zda řidič přijíždějícího vozidla brzdí, či ne. Oční kontakt s řidičem a jeho mimika vždy též hodně napoví.

 

CHODCI:

  • Jste na silnicích nejzranitelnější.
  • Měli byste o to více myslet na svoji bezpečnost a zvýšit svoji viditelnost v silničním provozu.
  • „VIDĚT A BÝT VIDĚN“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti a v noci platí dvojnásob.
  • Využívejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je tak, abyste byli dobře vidět za světla i tmy.

 

PODSTATNÁ ČÁST DOPRAVNÍCH NEHOD S CHODCI JE PŘÍMÝM DŮSLEDKEM JEJICH NEVYHOVUJICÍCHO OBLEČENÍ!

 

ŘIDIČI:

  • Mlhy, přízemní mrazíky či popadané listí jsou často příčinou dopravních nehod (delší brzdná dráha, snížená adheze, nebezpečí smyku).
  • Přizpůsobte jízdu povětrnostním podmínkám a stavu vozovky.
  • Dodržujte zákonem a místní úpravou stanovené rychlostní limity, při špatné viditelnosti, mokré, zasněžené nebo namrzlé vozovce zpomalte.
  • Pokud se dostanete do smyku, nešlapejte prudce na brzdu, ale vyšlápněte pedál spojky a opakovaně sešlapávejte brzdu. Nestrhávejte prudce volant.
  • Se zvýšenou opatrností projíždějte zastíněnými úseky – lesem a přes mosty nebo nadjezdy, kde se námraza drží nejdéle. Dodržujte nejen nejvyšší dovolenou rychlost, ale také bezpečnou vzdálenost za vozidlem před vámi.

nprap. Michaela Nováková

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments