Policejní kontroly na hřbitovech

SLÁNSKO – Pravidelná preventivní kontrolní činnost na pietních místech Kladenska.

Na dlouholetou preventivní akci, zaměřenou na kontroly hřbitovů v době „Památky zesnulých“ navázali i v letošním roce policisté Územního odboru Kladno. V pátek 1. listopadu 2019 policistky oddělení tisku a prevence a policisté oddělení hlídkové služby provedli kontrolní činnost na vytipovaných hřbitovech Kladna a přilehlého okolí. V průběhu víkendu policisté z obvodních oddělení v rámci výkonu služby kontrolovali poté hřbitovy po celém území kladenského okresu.

V rámci této preventivně bezpečnostní akce se zaměřením na kontroly hrobů na hřbitovech a přilehlého prostranství zkontrolovali policisté přes třicet hřbitovů na Kladensku. Jednalo se například o pietní místa ve Slaném, v Kladně Rozdělov, v Kladně Dubí, v Kladně u svatého Jána, v Kladně Švermov, ve Slaném a následně v obcích Vrapice, Hrdlív, Kvílice, Pletený Újezd, Velká Dobrá, Unhošť, Pchery, Brandýsek, Libušín, Stochov, Kačice, Žilina, Kamenné Žehrovice a Tuchlovice.

Policisté monitorovali pietní místa nejen v předdušičkovém období, ale i po dni Památky zesnulých, kdy je na většinu hrobů umístěna květinová výzdoba, ale i další okrasné předměty. Kontroly byly prováděny nejen během dne, ale i v nočních hodinách, a to na některých hřbitovech i opakovaně. Při preventivních kontrolách nebyly nalezeny žádné násilně poškozené hroby, ale byly zaznamenány poškozené hroby pouze stářím nebo povětrnostními podmínkami. V prostorách hřbitovů ani v jejich okolí policisté nespatřili žádné nežádoucí podezřelé osoby.

Policejní hlídky v rámci preventivně kontrolní akce pohovořily s právě se nacházejícími občany na hřbitovech a předaly jim informace a letáky s preventivní tématikou. Jedním z doporučení pro občany bylo pořízení si fotodokumentace svých hrobů, a to pro případ, kdyby došlo k poškození nebo zcizení věcí z hrobu. V současné době jsou pachatelé nevyzpytatelní a kromě květin, věnců a svícnů se dost často zaměřují na funerální architekturu, jakou jsou například části hrobek a náhrobků a nebo okrasné sošky, či kovové předměty. Při způsobení krádeže nebo poškození bývá tato fotodokumentace velkým pomocníkem při vypátrání odcizených věcí s funerální architekturou.

Dalším upozorněním pro občany bylo, aby si při odchodu ke svým hrobům řádně zabezpečili svá vozidla a především v nich neponechávali žádné cenné věci, neboť zvýšený počet návštěvníků na hřbitovech přilákává k těmto pietním místům nenechavé zloděje, kteří umí využít i malou chvilku nepozornosti a vloupat se do vozidla, které svým obsahem upoutá pozornost.

Kladenští policisté budou v těchto kontrolách nadále pokračovat i v dalších dnech. Občané tyto policejní hlídky při preventivní kontrolní činnosti na hřbitovech vítali vždy s kladným ohlasem.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments