Mýtus spojený s ježděním na kole

KLADENSKO – Řada lidí se domnívá, že na přechodu má cyklista stejnou přednost jako chodec.

Jenže, ono tomu tak není. Cyklista není chodec. Tedy, důležité dodat, pokud na kole jede, tak cyklista není chodec.

Chcete-li využít přednosti na přechodu pro chodce, musíte kolo vést, pak se stanete chodcem a začnou platit pravidla týkající se chodců. U těch samozřejmě nezapomeňte, že tahle přednost neplatí u tramvají.

A také na to, že tohle se týká jenom přechodu pro chodce, tedy oné známé zebry, pro onu „odlehčenou“ variantu místo pro přecházení to neplatí, tam chodec přednost v této podobě nemá a s obvyklým skákáním do silnice by si to měl velmi rozmyslet.

DŮLEŽITÉ: Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Tahle součást pravidel má vztah k zmínce o skákání, platí to samozřejmě i pro cyklistku co vede kolo. Ona přednost nejenom že není absolutní, ale myslete na to, že auta mají brzdnou dráhu, že řidiči mohou být nepozorní. Trochu v tomto může pomoci ono tzv. „navázání očního kontaktu“ s řidičem.

Mohu jezdit na kole po chodníku?

Jak už napovídá samotné slovo chodník, je určen k tomu, aby se po něm chodilo. Jezdit na kole na něm tedy nemůžete, jediné co můžete je kolo vést.

Jedinou výjimkou jsou chodníky, co zároveň slouží jako cyklostezka a jsou označené značkou (zpravidla Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol případně klasickou Stezkou pro chodce s dodatkovou tabulku „Cyklistům vjezd povolen“)

V takových případech ale stále znamená, že od obou stran, tedy chodců i cyklistů, se očekává ohleduplnost. Jako cyklista byste především měli přizpůsobit rychlost (do 20 km/h, nejste na pozemní komunikaci) a čas od času použít zvonek.  Ne proto, abyste si vynucovali cestu, ale abyste varovali, že se blížíte.

Přednost na chodníku v každém případě mají chodci a cyklista je nesmí ohrozit. Mimochodem, ani děti do deseti let nemohou jezdit po chodníku.

nprap. Michaela Nováková

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments