Další dopravní akce se zaměřením na nákladní dopravu

KLADENSKO – Dopravní policisté společně s Centrem služeb pro silniční dopravu kontrolovali řidiče nákladních vozidel.

 

Na území okresu Kladno probíhají pravidelné kontroly nákladní dopravy, které provádí policisté z kladenského dopravního inspektorátu ve spolupráci se zástupci Centra služeb pro silniční dopravu.

Dne 24. srpna 2021 dopravní policisté připravili další z těchto dopravně bezpečnostních akcí na pozemní komunikaci I. třídy č. 7 nedaleko Slaného, která probíhala od 08.00 do 14.00 hodin. Vytipovaná nákladní vozidla ke kontrole policisté naváděli služebním vozidlem za pomoci světelné signalizace ze silnice k zastavení na parkoviště poblíž čerpací stanice.

Při této dopravně bezpečnostní akci policisté zkontrolovali celkem 4 řidiče a jejich nákladní soupravy. Z osmi nákladních vozidel byl zjištěn nevyhovující technický stav u jednoho z vozidel a byla omezena technická způsobilost na dobu 30 dnů. Při provádění kontrolní činnosti v souvislosti sociálních předpisů nebyly v těchto případech u kontrolovaných řidičů shledány žádné nedostatky.

Kladenští policisté budou v těchto dopravních akcích pokračovat i v následujících týdnech.

Kontroly nákladní a především kamionové dopravy, jsou v mnoha ohledech specifické. Na policisty, kteří se touto problematikou zabývají, jsou kladeny vysoké odborné nároky. Musí znát vozidla po technické stránce a orientovat se ve všech předpisech, vyhláškách a zákonech.

Důležitou součástí a pomocí při kontrolách nákladní dopravy jsou technici Mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu.

Vedle hloubkových kontrol technického stavu nákladních vozidel se policisté zaměřují také na kontrolu dodržování sociálních předpisů. Úkolem je zjistit zda řidiči dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují dobu řízení. Právě nedodržování sociálních předpisů a s tím spojený nedostatečný odpočinek řidičů má za následky dopravní nehody mnohdy s velkým rozsahem škod, či tragickými následky.

Součástí těchto kontrol je i odhalování neoprávněné instalace zařízení ovlivňujících správnou funkci digitálního tachografu. Pokud řidič neoprávněně manipuluje s tachografem, může být vozidlo zajištěno nebo je řidiči uložen správní trest, a to zákaz činnosti.

Za porušení zákonných povinností vztahujících se k nákladní dopravě mohou řidičům, ale také dopravcům hrozit jak na místě, tak ve správním řízení vysoké pokuty a v závažnějších případech musí řidiči počítat i se zákazem řízení.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments