Podnapilá řidička skončila v policejní cele

KLADENSKO – Pod vlivem alkoholu způsobila dopravní nehodu.

Policisté obvodního oddělení Slaný nyní prošetřují případ řidičky, která usedla za volant, ačkoliv před jízdou požila alkoholické nápoje a následně způsobila dopravní nehodu.

Dne 21. října 2020 před dvacátou hodinou řídila osobní vozidlo tovární značky Ford Focus dvaačtyřicetiletá žena z okresu Kladno, a to v ulici Čechova ve směru jízdy do ulice Alšova ve Slaném. Řidička na přemostění železniční tratě v Čechově ulici narazila do kovového zábradlí. Přivolaná hlídka slánských strážníků na místě utíkající řidičku zadržela a vyrozuměla policisty obvodního oddělení Slaný. Policisté podezřelou ženu vyzvali k provedení dechové zkoušky, která byla s pozitivním výsledkem a naměřená hodnota byla ve výši 2,33 promile alkoholu v dechu a následně bylo provedeno lékařské vyšetření s odběrem biologického materiálu ve slánské nemocnici. Policisté podezřelé ženě zadrželi řidičský průkaz a byla poučena o zákazu řízení motorových vozidel. Po provedení prvotních úkonů byla podezřelá převezena k umístění do policejní cely.

Policisté obvodního oddělení Slaný tento případ prošetřují a řidička je podezřelá z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za své protiprávní jednání jí hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši až 3 roky.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

nprap. Jana Šteinerová

Policejní kontroly na hřbitovech

KLADENSKO – Pravidelná preventivní kontrolní činnost na pietních místech Kladenska.

V průběhu týdnů na přelomu měsíců říjen a listopad 2020 pracovnice oddělení tisku a prevence ve spolupráci s policisty oddělení hlídkové služby a obvodních oddělení provádí pravidelnou preventivní kontrolní činnost na vytipovaných hřbitovech po celém území kladenského okresu.

Preventivně bezpečnostní akce je zaměřena na kontroly hrobů na hřbitovech a přilehlých prostranství. V rámci této kontrolní činnosti policisté vždy zkontrolují několik desítek hřbitovů, a to nejen v denních hodinách, ale také v nočním čase a na některých hřbitovech i opakovaně. Policisté monitorují pietní místa nejen v před dušičkovém období, ale i po dni Památky zesnulých, kdy je na většinu hrobů umístěna květinová výzdoba, ale i další okrasné předměty.

Policejní hlídky v rámci preventivně kontrolních akcí oslovují přítomné občany na hřbitovech a předávají jim informace a letáky s preventivní tématikou. Jedním z doporučení pro občany je upozornění na pořízení   fotodokumentace svých hrobů pro případ, kdyby došlo k poškození nebo zcizení věcí z hrobu. V současné době jsou pachatelé nevyzpytatelní a kromě květin, věnců a svícnů se dost často zaměřují na funerální architekturu, jakou jsou například části hrobek a náhrobků a nebo okrasné sošky, či kovové předměty. Při krádeži nebo poškození bývá tato fotodokumentace velkým pomocníkem při vypátrání odcizených věcí s funerální architekturou.

Dalším upozorněním pro občany je, aby si při odchodu k hrobům řádně zabezpečili svá vozidla a především v nich neponechávali žádné cenné věci, neboť zvýšený počet návštěvníků na těchto pietních místech mnohdy přiláká nenechavé zloděje, kteří umí využít i malou chvilku nepozornosti a vloupat se do vozidla, které svým obsahem upoutá pozornost.

Kladenští policisté budou v těchto kontrolách nadále pokračovat i v dalších měsících. Občané policejní hlídky při preventivní kontrolní činnosti na hřbitovech vítají vždy s kladným ohlasem.

Policie dále upozorňuje řidiče i na zesílený provoz na pozemních komunikacích, který bývá každoročně nejhustější v době víkendových dní v čase Památky zesnulých. Všichni řidiči by měli usedat za volant odpočatí a dbát pravidel silničního provozu. Je velmi důležité, aby byli řidiči vzájemně ohleduplní a neohrožovali provoz na pozemních komunikacích nebezpečnou a riskantní jízdou.

nprap. Jana Šteinerová

Dopravní nehoda u Slaného se zraněním

KLADENSKO – Oba řidiči byli převezeni do slánské nemocnice.

Dnes 19. října 2020 vyjížděli policisté kladenského dopravního inspektorátu k oznámené dopravní nehodě, která se stala krátce po deváté hodině na silnici č.1/7, křížící se s pozemní komunikací č.1/16 nedaleko Slaného u sjezdu na obec Tuřany.

Při dopravní nehodě se střetla dvě osobní vozidla. V osobním vozidle tovární značky Hyundai cestoval muž ve věku pětačtyřiceti let a v druhém vozidle Škoda Citigo cestovala dvoučlenná posádka a řidičem byl osmdesátiletý muž. Policisté provedli s řidiči dechové zkoušky, které byly s negativními výsledky a alkohol byl ihned vyloučen. Oba řidiči byli zraněni a následně z místa dopravní nehody převezeni posádkou ZZS do slánské nemocnice. Spolujezdkyně neutrpěla žádné zranění. Provoz na pozemní komunikaci byl při prvotním šetření částečně omezen.

Příčina dopravní nehody je v tuto chvíli předmětem šetření.

Policie opět upozorňuje řidiče, aby usedali za volant odpočatí a plně se za jízdy věnovali řízení. Pouze obezřetností a dodržováním předpisů silničního provozu lze snížit počet dopravních nehod na našich pozemních komunikacích. Policie dále upozorňuje řidiče, aby v době nepříznivého počasí v podzimních a zimních měsících, kdy jsou silnice kluzké, v ranních a nočních hodinách bývá snížená viditelnost vlivem mlhového oparu a dochází i k námraze na komunikaci, aby zvýšili svoji pozornost a přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.

nprap. Jana Šteinerová

Nepozornost se ženě nevyplatila

KLADENSKO – Odložená kabelka přilákala zloděje.

Na policejní služebnu obvodního oddělení Slaný se v dopoledních hodinách dne 16. října 2020 dostavila poškozená čtyřiašedesátiletá žena učinit oznámení o odcizení kabelky.

Ve středu 14. října 2020 v časovém rozmezí od 14.00 do 15.00 hodin byla žena v budově ÚP ve Slaném, v Netolické ulici, kde si odložila svoji koženou kabelku, hnědé barvy. Chvilku nepozornosti, kdy ponechala svoji kabelku bez dohledu, využil k odcizení dosud neznámý pachatel. Obsahem kabelky byla peněženka, platební karta, stravenky, osobní doklady, mobilní telefon, dioptrické brýle a další věci. Pachatel svým jednáním způsobil ženě škodu ve výši 12 500,-Kč.

Policisté nyní po pachateli pátrají a tento případ prošetřují jako podezření z trestných činů krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku, směnek a cenných papírů. Tohoto skutku se pachatel dopustil v době vyhlášeného nouzového stavu.

Aby se podařilo pachatele dopadnout, přivítali by policisté informace od případných svědků této události, kteří v inkriminovaném čase byli přítomni v budově ÚP v Netolické ulici ve Slaném a mohli spatřit podezřelou osobu pohybující se poblíž ponechané kožené kabelky v hnědě barvě nebo přímo při odchodu osoby s kabelkou z této budovy nebo při odchodu v této ulici. Poznatky, které by vedly k odhalení totožnosti pachatele, který kabelku odcizil sdělte na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158.

Kladenští policisté neustále upozorňují občany, aby dbali zvýšené opatrnosti na své věci a vyvarovali se krádeží.

Důležité rady, jak se nestát obětí zloděje:

 • neustále mít svůj majetek pod dohledem a neponechávat ho nikde volně, ať se jedná o lavičku v parku, na autobusových zastávkách, na nádražích, v městské hromadné dopravě, ve zdravotnických čekárnách nebo nákupních střediscích, či restauračních zařízeních
 • v prostředcích MHD, na ulicích a v místech většího výskytu lidí věnujte zvýšenou pozornost svým peněženkám, mobilním telefonům, taškám, kabelkám a zavazadlům
 • finanční hotovost, peněženky, mobilní telefony, doklady vždy mějte pod bezpečným uzavřením kabelky, tašky, ledvinky nebo alespoň pod zipem v kapse
 • v obchodě neukládejte tašky, batohy a jiná příruční zavazadla do nákupních vozíků
 • peněženku a doklady noste pokud možno odděleně
 • nenoste doklady a peníze v bočních kapsách batohů, tašek ani ošacení
 • mobilní telefon ukládejte v upevněném pouzdře na místo, o němž máte největší přehled nebo do vnitřních kapes oděvů
 • nenoste u sebe zbytečně velkou finanční hotovost
 • pokud u sebe nosíte bezpečnostní kód k platební kartě, noste jej odděleně od karty
 • pokud vám byla platební karta odcizena, ihned zablokujte účet.

nprap. Jana Šteinerová

Bez řidičáku a navíc pod vlivem

Osmatřicetiletý řidič neměl za volantem co dělat.

Včera 10. října 2020 po poledni zastavila policejní hlídka ve Slaném v Ouvalově ulici osobní motorové vozidlo Škoda Fabia, aby u řidiče provedla běžnou kontrolu. Za volantem automobilu zjistili policisté osmatřicetiletého řidiče ze Sokolovska, u něhož lustrací zjistili, že má uložen od srpna letošního roku do června 2022 uložen platný zákaz řízení motorových vozidel. Dále u muže provedené zkouška na alkohol byla s pozitivním výsledkem. Řidič nadýchal 1,51 a 1,45 promile a v neposlední řadě musíme zmínit i výsledek testu na grady, který byl u hříšníka proveden a i ten byl pozitivní a to na látku amfetamin/metamfetamin. Muž se na žádost policistů podrobil odběru biologického materiálu ve slánské nemocnici.

Případ je prošetřován jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a nezodpovědnému řidiči hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Alkohol a drogy za volant a řídítka nepatří

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití je ve společenském životě tolerováno. Na silnici je ovšem s legrací konec. Zde je opilý řidič nebezpečím pro sebe i pro své okolí. Alkohol a řízení k sobě prostě nepatří. Stejně tak je tomu i s dalšími drogami, které jsou oblíbené v řadě případů mezi mladými lidmi.

V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele, vysoká je i spotřeba dalších alkoholických nápojů. Alkohol však zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným, ale současně dává falešný pocit důvěry. Čím více pijete, tím více je váš mozek zasažen. Významně se zvyšuje vaše šance havarovat a následky bývají většinou smrtelné.

Alkohol zpomaluje reakce

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. To pak reaguje na neočekávané situace mnohem pomaleji a mění tak normální situace na silnici, které jsou pod kontrolou, na situace skrytě nebezpečné. Ovlivňuje i schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Pod vlivem alkoholu si řidič myslí, že je lepším řidičem, než ve skutečnosti. Přirozené zábrany se s přibývajícím vlivem alkoholu ztrácejí.

Alkohol na lidskou psychiku působí ve dvou rozdílných fázích. Lidé, jejichž koncentrace alkoholu v krvi je pod 0,55 ‰ se mohou cítit lépe, psychicky lehčeji, uvolněněji a své okolí mohou vnímat velmi pozitivně. Přestože se člověk s uvedenou koncentrací alkoholu v krvi může cítit výrazně lépe než ve zcela střízlivém stavu, usednout za volant rozhodně nesmí. Pozitivní a zlehčené vnímání je způsobeno utlumením, narušením vnímání reality a zkreslením aktuální situace. V silničním provozu tento stav způsobí, že i jen lehce podnapilý člověk vznikající rizikové situace sice vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika a snadno je podhodnotí. Podhodnocení rizika pak znamená pozdější reakci a delší brzdnou dráhu.

Překročení této koncentrace může ovšem nastat velmi rychle, pokud se v pití nekontrolujeme. Velmi důležitým aspektem, který je potřeba mít na paměti je, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu od dopití poslední sklenice. Po překročení koncentrace 0,55 ‰ alkoholu v krvi začíná převažovat negativní efekt jeho účinku na lidský organismus – člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu.

Vliv na periferní vidění

Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu za volantem a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé tři čtvrtiny prostoru a řidič s 1, 8 promile v krvi již necelou třetinu. Je potřeba si uvědomit, že i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod.

Mladí řidiči a alkohol a drogy

Podle poznatků Světové zdravotnické organizace (WHO) je riziko, že mladý řidič ve věku do 25 let zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu minimálně 3 x vyšší než, že zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 25 let. Riziko zavinění smrtelné dopravní nehody jako mladý řidič ve věku do 20 let pod vlivem alkoholu je minimálně 5 x vyšší než zavinění dopravní nehody pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 30 let. Mladý řidič (řidič ve věku do 25 let) s 0,3 promile alkoholu v krvi vezoucí dva spolucestující je 34 x více vystaven riziku být účastníkem dopravní nehody než řidič ve věku 30 let a výše s 0,00 promile alkoholu v krvi vezoucí 1 spolucestujícího. Ve věkové skupině 20 – 24 let je četnost úmrtí v důsledku dopravních nehod dvanáctinásobná oproti úmrtí v důsledku konzumace nelegálních drog.

Jízda pod vlivem drog se ve statistikách Policie ČR stále objevuje relativně málo. Bohužel, stále rostoucí obliba nelegálních drog mezi určitou skupinou mládeže vede k předpokladu, že statistika nehodovosti pokrývá pouze vršek ledovce. S cílem boje proti drogám za volantem je Policie ČR vybavována detekčními přístroji, které jsou schopny orientačně zjistit přítomnost drogy u řidiče.

Poznáte opilého řidiče?

Pokud uvidíte řidiče, jehož jízda vykazuje níže uvedené znaky, zvyšte svou pozornost. Pokud řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se skutečně děje. Nemusí se vždy jednat o řidiče opilého, ale i nemocného (např. náhlá srdeční slabost apod.), který potřebuje vaši pomoc. V každém případě by se takový člověk neměl aktivně účastnit silničního provozu. Rozumné je tak zavolat policii.

Rizikové chování s přímou souvislostí na alkohol nebo náhlou změnu zdravotního stavu se vyznačuje těmito znaky:

 • kličkování po silnici,
 • jízda se staženým bočním okénkem v chladném počasí,
 • nebezpečné míjení ostatních účastníků a překážek v provozu (malý odstup),
 • jízda po střední dělicí čáře,
 • jízda nepřirozeně velkými oblouky v zatáčkách,
 • nepřirozeně pomalá jízda v daném úseku,
 • nedodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla,
 • jízda bez rozsvícených hlavních světel, zapomínání dávání znamení o změně směru jízdy.

Za jak dlouho vymizí alkohol z krve?

Mnozí se mylně domnívají, pokud neusednou za volant rovnou po požití alkoholu, že stačí několik hodin spánku k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil. Bohužel neexistuje žádný skutečně ověřený recept na to, jak zvýšenou hranici alkoholu v krvi snížit.

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

V tabulce jsou orientační výpočty u mužů pro jejich tělesnou hmotnost 75 kg, u žen pak pro 60 kg. Lidé s větší hmotností zpracovávají alkohol rychleji, lidé s nižší hmotností pomaleji. Při výpočtu není brán v úvahu resorpční deficit, který kolísá podle toho, jaká byla požita potrava. Děti a mládež, lidé s určitými nemocemi a léčení určitými léky mohou odbourávat alkohol mnohem pomaleji, nežli uvádějí jakékoliv tabulky.
Alkohol v krvi – pocity a chování

Promile Pocity Chování
0,4 ‰ určitý pocit uvolnění vyšší riziko úrazů
0,6 ‰ změny nálady (např. zhoršený úsudek, veselost) ovlivněna schopnost rozhodování
0,8 ‰ pocity tepla, euforie určitá ztráta zábran, zhoršené sebeovládání, horší postřeh, podstatně vyšší riziko úrazů při řízení
1,2 ‰ vzrušení, emoční povídavost, možnost projevů nekontrolovatelného impulsivního jednání
1,5 ‰ zmatenost, přihlouplost setřelá řeč, možnost bezvědomí, agrese
2,0 ‰ výrazná opilost obtížná řeč, dvojité vidění, poruchy paměti
3,0 ‰   možnost bezvědomí
4.0 ‰ a více   bezvědomí, možnost smrtelné otravy

Pokud si nejste jisti, zda již můžete usednout za volant, pořiďte si detekční trubičky, nebo digitální alkohol-tester. Cena těchto pomůcek je dnes již velmi příznivá. Ve srovnání s lidským životem je pak naprosto bezvýznamná. Pokud se i jen občas napijete, investujte do své budoucnosti.

Kocovina za volantem

Po „středním zatížení alkoholem“ trvá podle odborníků zhruba 2-3 dny, nežli se tělo zotaví. To je déle, nežli doba, za kterou vymizí alkohol z krve. Souvislost mezi požitím alkoholu a dopravní nehodou nelze v tomto případě prokázat. Jenže těžší úraz při dopravní nehodě je daleko nepříjemnější, nežli pokuta. Zkušební jízdy a pokusy na trenažérech v období kocoviny jasně prokázaly zhoršenou schopnost řídit.

Větší dávky alkoholu tlumí vylučování hormonu ADH. To vede k větším ztrátám tekutin a minerálních látek z těla.

Alkohol narušuje hospodaření s cukry v játrech a krvi. Požití většího množství alkoholu spolu s kratším hladověním může vést k poklesu hladiny krevního cukru a dokonce i ke stavům bezvědomí.

Únava a nevyspání po nějaké oslavě samy o sobě zhoršují schopnost řídit. K tomu ještě přistupuje zátěž, kterou pro mozek, játra a další orgány představuje alkohol.

Předchozí požití alkoholu může také zhoršit řadu nemocí, které snižují schopnost řídit motorové vozidlo.

Zdroj: BESIP

nprap. Michaela Nováková

V případu dopravní nehody padlo obvinění

Řidič hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až šest let.

V minulém týdnu zahájil vyšetřovatel služby kriminální policie a vyšetřování trestní stíhání osmapadesátiletého muže z Kladna, jako obviněného ze zločinu usmrcení z nedbalosti, kterého se dopustil 9. června 2020 jen několik minut po poledni ve Slaném na autobusovém nádraží.

Obviněný řidič autobusu při najíždění mezi ostrůvky zastávek neúmyslně zavinil dopravní nehodu, když nepřizpůsobil rychlost jízdy autobusu svým schopnostem a vlastnostem vozidla a při zatáčení vlevo mezi ostrůvky zastávek nezvládl řízení a s vozidlem najel na výše zmiňovaný ostrůvek, kde se v té době zdržovala skupinka nezletilých dětí. Při kolizi narazil do sedmiletého chlapce, který na následky poranění na místě dopravní nehody zemřel.

V rámci prověřování byli osloveni soudní znalci z oboru silniční dopravy, kteří neshledali, že by byla příčinou dopravní nehody technická závada autobusu.

nprap. Michaela Nováková

 

Drogy za volant nepatří

KLADENSKO – Posilněni drogou řídili osobní vozidla.

Ve večerních hodinách dne 3. října 2020 policisté obvodního oddělení Zlonice v rámci výkonu služby na pozemních komunikacích zastavili ke kontrole osobní vozidlo tovární značky VW Passat na silnici v ulici Třebízského ve Slaném. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení motorových vozidel a dále k provedení dechové zkoušky a testu na návykové látky. Policejním šetřením byl u devětadvacetiletého muže ze Slánska při tomto testu zjištěn pozitivní výsledek na drogy. Podezřelý muž se následně podrobil k vyšetření s odběrem biologického materiálu. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem.

Téhož dne v dopoledních hodinách v obci Velvary v ulici Za Roudnickou branou byl kontrolován policejní hlídkou řidič motocyklu značky Yamaha. Policejním šetřením po provedení dechové zkoušky a testu na návykové látky byl výsledek u pětatřicetiletého motocyklisty pozitivní. Naměřená hodnota alkoholu byla 0,18 promile alkoholu v dechu a pozitivní návykové látky na Amphetamin a Metaphetamin. Podezřelý řidič motocyklu se dobrovolně ve slánské nemocnici podrobil lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu.

Třetím neukázněným řidičem, který řídil dopravní prostředek byl devětadvacetiletý muž z Prahy. Policisté obvodního oddělení Slaný tohoto řidiče zastavili ke kontrole v Šimáčkově ulici ve Slaném při jízdě do Jungmanovy ulice. U řidiče osobního vozidla značky Seat Toyota byl test na drogy taktéž s pozitivním výsledkem.

Policisté nyní tyto tři případy prošetřují a řidiči jsou podezřelí z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který jim hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši 1 rok.

Policie neustále upozorňuje řidiče, že alkohol a ani jiné návykové látky za volant nepatří. Jízda pod vlivem těchto návykových látek je velmi riskantní a nebezpečná. Tito řidiči jsou nebezpeční a svým protiprávním jednáním ohrožují především zdraví a životy ostatních nevinných účastníků silničního provozu Pouze dodržováním předpisů silničního provozu, bezpečnou jízdou a vzájemnou ohleduplností můžeme snížit počet dopravních nehod na pozemních komunikacích.

nprap. Jana Šteinerová

Michaela Nováková

30 září, 2020

Z parkovacího stání zmizel Passat.

V pondělí 28. září 2020 přijali policisté Obvodního oddělení Slaný oznámení od pětatřicetiletého muže, že v blíže nezjištěné době od 25. září 2020 od 12:45 hodin do 28. září 2020 do 17:00 hodin, v ulici Gagarinova ve Slaném bylo odcizeno jeho osobní vozidlo tovární značky VW Passat, černé barvy, RZ: 5SC 2971. Škoda byla vyčíslena na 250.000,- Kč.

Případ je prošetřován jako přečin krádeže a pachateli rozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Po vozidle je vyhlášeno celostátní pátrání. Jakékoliv informace o odcizeném automobilu můžete sdělit policistům na kteroukoliv policejní služebnu, nebo na bezplatnou linku 158.

Děkujeme za spolupráci.

nprap. Michaela Nováková

Zebra se za Tebe nerozhlédne

KLADENSKO – Kladenští policisté se zapojili do celorepublikového preventivně dopravního projektu.

Po celém území České republiky ve dnech od 1. do 7. září 2020 se uskutečnil dlouholetý preventivní projekt s dopravním zaměřením pro děti pod názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Kladenští policisté se do tohoto projektu zapojují pravidelně každým rokem již několik let.

Před uskutečněním celé dopravní akce vedení kladenského dopravního inspektorátu ve spolupráci s pracovnicemi oddělení tisku a prevence nejprve vytipovalo rizikové přechody u základních škol na území okresu Kladno. Na těchto vybraných přechodech poté policisté dopravní služby denně prováděli hlídkovou činnost. V rámci této dopravní akce policisté hovořili s dětmi na téma bezpečné přecházení a jak se mají chovat, jako účastníci silničního provozu. Na základě správných odpovědí byli žáci odměněni policejními školními zápisníky s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ s preventivními radami z dopravy a dále byly dětem předány reflexní pásky.

První den tohoto projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ proběhl v úterý dne 1. září 2020 od sedmi hodin na přechodu pro chodce u 10. Základní školy Kladno v ulici C. Boudy. Policisté celkem oslovili přes pět set žáků a dále několik desítek doprovázejících osob, s kterými krátce pohovořili na již zmiňované téma bezpečného přecházení a chování dětí, jako účastníků silničního provozu. Akce se setkala s velkým úspěchem jak od žáků, tak i u jejich rodičů.

I v  dalších následujících dnech při hlídkové a kontrolní činnosti této dopravní akce policisté dohlíželi na bezpečné přecházení žáků po cestě do školy, ale také kontrolovali správné dodržování předpisů při přecházení pozemní komunikace u školy. Je důležité zajistit všem chodcům bezpečnou cestu nejen do školních zařízení, ale všichni chodci včetně žáků se musí naučit dodržovat předpisy silničního provozu, a to především pro svoji bezpečnost. Další stanoviště, kde se policejní hlídky nacházely v rámci projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ byly přechody pro chodce například ve Slaném u 3. základní školy v Rabasově ulici a dále na stanovišti v ulici Třebízského nedaleko tříd 2. základní škody a Gymnázia Slaný. V dalších dnech byla tato dopravní akce například uskutečněna na pozemní komunikaci poblíž Základní školy Tuřany

Dále policejní hlídky dohlížely, aby rodiče, kteří přivezou své děti ke škole vozidlem, dbali na dodržování zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Kontrolováno bylo i používání zádržných systémů při jízdě, konkrétně, aby děti byly vždy připoutány v dětské sedačce, či užily tak zvané podsedáky.

Policisté se těmito preventivními akcemi a besedami se zaměřením na dopravu pro děti, snaží snížit rizikovost jejich úrazů v dopravě. Děti jsou velmi zranitelné a svojí nezralostí často v silničním provozu neumí předvídat a jsou zbrklé. Preventivní projekt „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ má již řadu let jasný cíl, a to upozornit i ty nejmenší na zásady bezpečného chování při pohybu na pozemních komunikacích a při přecházení vozovky. Policisté vždy připomínají chodcům a zvláště těm nejmenším, že ani na přechodech pro chodce nemají vždy absolutní přednost a je velmi důležité při přecházení vozovky mít oční kontakt s řidičem.

K bezpečnosti chodců při pohybu na silnicích může přispět i vhodné oblečení, které je pro řidiče na dálku době viditelné. Pozornost řidiče upoutá chodec oděn v pestrých barvách a s reflexními prvky, které mohou být nejen na oblečení, ale i na aktovkách nebo batozích.

nprap. Jana Šteinerová

Zloději drogistického zboží byli vypátráni

KLADENSKO – Při krádeži se zaměřili především na parfémy.

Na policejní služebnu obvodního oddělení Slaný dne 1. září 2020 byly oznámeny případy několika krádeží v prodejně s drogistickým zboží ve Slaném v Husově ulici.

Na základě podkladů a následného policejního šetření bylo zjištěno, že ke krádeži v prodejně docházelo minimálně v době od 17. srpna 2020 do 1. září 2020. Pachatelé se při krádežích zaměřili především na parfémy vyšší hodnoty. Tímto svým jednáním způsobili společnosti škodu, která byla předběžně vyčíslena na částku necelých 43 000,-Kč. Za pomoci kamerového systému policisté ztotožnili obě podezřelé osoby, které následně vypátrali v jednom ze slánských domů.

Policisté nyní tento případ nadále prošetřují a za své protiprávní jednání jsou podezřelí z trestného činu krádeže jednatřicetiletý muž z okresu Beroun a pětadvacetiletá žena z okresu Rokycany.

nprap. Jana Šteinerová