KLADENSKO – Nejvíce nadýchala žena, jeden z mužů byl chycen hned dvakrát.
Alkohol za volant nepatří! Známé heslo, které opakujeme denně, avšak stále se tím neřídí spousta řidičů. Policisté z kladenského územního odboru se o víkendu „potkali“ s několika osobami, resp. šoféry vozidel, kteří usedli za volant klidně i s „dvojkou v kůži“.
V sobotu 9. dubna, před desátou hodinou dopoledne, vyjížděli stochovští policisté k havárii osobního vozidla, k níž došlo na nájezdu na Stochov, v katastrálním území obce Tuchlovice. Tam 48letá žena řídila automobil Toyota, kdy ale nezvládla řízení vlivem požitého alkoholu a narazila do bílého směrového sloupku a poté ještě do dvou pouličních lamp. Na výzvu se podrobila dechové zkoušce, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou více než 2,5 promile.
Dalším hříšníkem, který usedl za volant pod vlivem alkoholu, byl teprve 20letý mladík. Ten byl zastaven během dvou hodin dvakrát. Poprvé ho zastavili policisté z obvodního oddělení Kladno 9. dubna před půlnocí ve vozidle Alfa Romeo v ulici nám. Sítná v Kladně. Jeho výsledek po podrobení se dechové zkoušce byl vyšší než 1,70 promile. Ač byl řádně hlídkou poučen, že nesmí vozidlo řídit, očividně ho to nezajímalo a sedl za volant znovu. Po půl druhé ráno, 10. dubna, ho opět zastavili policisté, tentokrát z obvodního oddělení Kladno – Kročehlavy, v ulici Vodárenská. Přístroj mu naměřil přes 2 promile.
Třetím neukázněným řidičem byl 21letý muž. Ten nezvládl řízení v Otvovicích, kde sjel z vozovky a s automobilem se převrátil na střechu a poté narazil do stromu. Po příjezdu hlídky na místo se podrobil dechové zkoušce, kdy mu bylo naměřeno přes jedno promile.
Osmačtyřicetileté ženě a jedenadvacetiletému muži, kteří pod vlivem alkoholu způsobili dopravní nehodu, hrozí v případě odsouzení trest odnětím svobody na šest měsíců až tři roky. Dvacetiletému, který byl během dvou hodin zastaven dvakrát, hrozí až roční pobyt za mřížemi.
Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbáním se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.
Zkrátka alkohol za volant NEPATŘÍ!
Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.
por. Bc. Michaela Richterová
AUTOR PŘÍSPĚVKU
Oddělení tisku a prevence
Havířská 632
272 53 Kladno