Řidič nadýchal přes tři promile

KLADENSKO – Další řidiči pod vlivem alkoholu za volantem.

Na základě oznámení na linku 158 vyjížděli policisté obvodního oddělení Slaný dne 4. července 2021 před jednadvacátou hodinou provádět šetření k podezřelému řidiči vozidla v katastru obce Knovíz. Při provádění kontrolní činnosti policisté zjistili, že u výjezdu z obce Knovíz ve směru na obec Želenice došlo k dopravní nehodě osobního vozidla značky Škoda Fabia, jehož řidičem byl podezřelý muž, který nezvládl řízení a sjel mimo pozemní komunikaci a najel do svodidel. Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že se jedná o čtyřiatřicetiletého muže z Kladenska, který byl ihned vyzván k dechové zkoušce, která byla s pozitivním výsledkem. Naměřená hodnota byla ve výši 3,17 promile alkoholu v dechu. Policisté podezřelého muže vyzvali k lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu ve slánské nemocnici.

Policisté nyní tento případ prošetřují jako podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí pachateli maximální trest odnětí svobody ve výši až 3 roky.

Policisté zjistili za volantem další neukázněné řidiče, kteří se před jízdou posilnili alkoholem.

Jen několik minut po půlnoci dne 5. července 2021 ve Vítězné ulici v Kladně ve směru jízdy do ulice Čs. Armády policisté kontrolovali osobní vozidlo značky VW Variant, jehož řidičem byl zjištěn osmačtyřicetiletý, cizí státní příslušník, u kterého byl při provedení dechové zkoušky zjištěn pozitivní výsledek s naměřenou hodnotou 1,38 promile alkoholu v dechu.

Dne 6. července 2021 po půlnoci v Arménské ulici zastavila hlídka strážníků Kladno ke kontrole vozidlo tovární značky VW Transporter. Byla provedena dechová zkouška a zjištěno, že čtyřiačtyřicetiletý řidič, cizí státní příslušnosti požil před jízdou alkohol, neboť naměřená hodnota byla ve výši 2,00 promile alkoholu v dechu. Téhož dne před druhou hodinou policisté oddělení hlídkové služby kontrolovali na silnici z Kladna směrem do Buštěhradu motorové vozidlo značky VW Transporter a vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení motorových vozidel a k dechové zkoušce. Následným šetřením bylo zjištěno, že se jedná o téhož řidiče, který byl před hodinou a půl zastaven strážníky. V tuto chvíli dechová zkouška řidiče byla taktéž pozitivním s výsledkem a hodnota byla ve výši 1,96 promile alkoholu v dechu. Policisté oddělení hlídkové služby podezřelého řidiče zadrželi a na policejní služebně byly provedeny prvotní a procesní úkony.

Policisté oba případ prošetřují jako podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za které jim hrozí maximální trest odnětí svobody

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

nprap. Jana Šteinerová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments