Motorkářská sezona začíná!

KLADENSKO – Užitečné rady pro motocyklisty.

Každoročně vyšetřují dopravní policisté na našich silnicích stovky nehod a havárií. Příčiny bývají stále stejné: nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nesprávné předjíždění nebo alkohol. Nejvyšší podíl na dopravní nehodovosti je tradičně připisován řidičům osobních vozidel, svůj díl zde však mívají rovněž i řidiči motocyklů a mopedů.

Co tedy dělat, abychom dojeli pokaždé bez úhony? Připravili jsme několik užitečných rad, určených nejen vášnivým „motorkářům“, ale i jejich spolujezdcům a všem ostatním příznivcům motocyklů.

Před jízdou – výběr motocyklu, výstroj, na co nezapomenout …

Při výběru motocyklu je důležité zvolit přiměřeně k věku řidiče ten správný typ. Motocykly dnes dělíme do několika hlavních kategorií. Patří sem supersporty, chopper&custom, cestovní motocykly, endura, malé motocykly, skútry a další skupiny (speciální, závodní apod.). Před jízdou je vždy důležité zvolit vhodnou výstroj. Kvalitní oblečení (nejvhodnější je kožené), určené přímo k těmto účelům, včetně motoristické přilby, je nezbytnou součástí každého motoristy. Přilba vás ochrání proti úrazu, větru, chladu, létajícímu hmyzu i před nadměrným hlukem. Pro každou kategorii motocyklu pak existuje přímo vhodný typ. Ať budete ale kupovat jakoukoliv přilbu, rozhodně by nemělo být vaší snahou na ní ušetřit. I když to na první pohled nevypadá, jsou v kvalitě přileb velké rozdíly. Na dodatečné zjištění, že vaše přilba nebyla kvalitní, může být někdy pozdě. Pokud vám nezbude, než pořídit si přilbu z druhé ruky, zásadně se vyvarujte přileb odřených či dokonce havarovaných. Všechny jsou totiž konstruovány tak, že vydrží pouze jeden větší náraz. Opět nutno dodat, že dnešní sortiment nabízí opravdu kvalitní zboží s ochrannými prvky, do kterých „motorkáři“ již nelitují investovat, což je čím dál vidět i na silnicích.

Před každou jízdou proto vždy nezapomeňte zkontrolovat základní funkce svého stroje. Ta námaha se vám v každém případě vyplatí a vyvolá ve vás pocit jistoty. Zkontrolujte povrch pneumatik a jejich tlak, stav oleje, paliva, funkci elektrických zařízení, bovdenů a brzd.

Při jízdě – pravidlo vidět a být viděn, jízda na mokré vozovce, odstup mezi vozidly, předjíždění …

Při jízdě dbejte na několik osvědčených rad. Buďte neustále ve střehu. Rozhlížejte se před sebe, vyhledávejte potenciální nebezpečí. Předvídejte. Očima neustále sledujte zpětná zrcátka (situaci za sebou) i situaci vedle sebe. Identifikujte včas možná rizika a určete, zda se mohou týkat i vás – odbočující auta, křižovatky s vedlejší silnicí, koleje, stojící auta, osoby, zvířata apod. Rozhodněte se, jak se případným rizikům vyvarovat a uskutečněte včas rozhodnutí. Nezapomínejte také na důležité pravidlo „vidět a být viděn“ – samozřejmostí je rozsvícený hlavní světlomet. Dávejte dostatečně předem najevo své úmysly a vyžaduje-li to situace, neváhejte být slyšitelní. Buďte vždy připraveni brzdit. Mějte však na paměti, že brzdění je umění, které je pro motocyklistu bezpochyby tím nejdůležitějším. Je to jeden z hlavních způsobů, jak přežít! Vyhýbejte se, zvláště za mokra, bílým pruhům na přechodech a vodorovném značení jízdních pruhů. Když už na tyto plochy vjedete, neprovádějte na nich žádné manévry (brzdění, akceleraci, velký náklon nebo prudkou změnu směru). Vždy si zachovávejte od vozidel před vámi odstup! To platí i v zatáčkách. Zde je důležité, abyste odpovídající rychlost pro bezpečný průjezd měli upravenou již předem. Při jízdě si dávejte také pozor na nečekané překážky na vozovce, jako je nafta z nádrže, olej na vozovce, výkop nebo stopařka stojící za zatáčkou.

Při předjíždění vždy počítejte s nečekaným manévrem předjížděného vozidla. Náhlé odbočení vozidla, jedoucího před námi bez použití odbočovacího světla není totiž na našich silnicích žádnou výjimkou.

Pamatujme si, že nejdůležitějším uměním na motocyklu je především uhlídat sám sebe. Jezděte proto podle svých schopností, možností a s ohledem na celkové podmínky v dopravě. Buďte ohleduplní a chovejte se vždy tak, jak byste chtěli, aby se ostatní účastníci silničního provozu chovali k vám. Závěrem jeden postřeh od policisty „motorkáře“: „Když už máte silné a hezké stroje, stejně jako oblečení, jezděte tak, abyste sklidili pochvalu a třeba i obdiv okolí. Při velmi vysoké rychlosti totiž nedáváte moc šancí ostatním, aby měli i oni možnost ocenit a vychutnat si krásu Vašeho motocyklu.“

Zdroj: BESIP

nprap. Michaela Nováková

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments